Przygotowanie mieszkania do sprzedaży cz.2

Uzupełniająco dodajemy do poprzedniego artykułu kilka informacji o przygotowaniu mieszkania lub domu do sprzedaży. Pewnie każdy chciałby sprzedać mieszkanie szybko i za wysoką cenę. Czy brzmi to znajomo? Cóż, sprzedaż mieszkania nie jest wyłącznie sprawą szczęścia. Wymaga to dokładnego planowania oraz umiejętności pokazania mieszkania na sprzedaż w taki sposób jakiego życzą sobie potencjalni kupcy. Poniżej znajdziecie Państwo dodatkowe wskazówki i porady w jaki sposób zmienić twoje przytulne mieszkanko w pożądaną na rynku nieruchomość.

Tym razem bardziej od strony emocji – bo, jak mówi stare powiedzenie handlowców – sprzedaje i kupuje się zawsze „na emocjach”

 1. Twoja więź z mieszkaniem
  Musisz sobie głośno powiedzieć „To nie jest już mój dom. To jest mieszkanie – produkt, który ma być sprzedany tak jak worek pomidorów”. Wiele osób po kilkuletnim a nawet kilkunastoletnim mieszkaniu w jakimś miejscu staje się do niego emocjonalnie przywiązana. Teraz musisz się skupić na sprzedaży i zdać sobie sprawę, z tego, że to mieszkanie nie będzie już za niedługo twoim domem. Wyobraź już sobie przekazanie kluczy oraz wszystkich dokumentów nowemu właścicielowi. Pożegnaj się z każdym pokojem oraz pomieszczeniem raz na zawsze i nie patrz za siebie – myśl o przyszłości.
 2. Depersonalizacja
  Spakuj wszystkie rzeczy osobiste oraz fotografie rodzinne. Potencjalni kupcy nie chcą oglądać twoich pamiątek z przeszłości a ty nie chcesz chyba się rozpraszać podczas oprowadzania ich po mieszkaniu. Twoim celem jest sprawienie, aby kupujący wyobraził sobie własne zdjęcia na ścianach, co jest niemożliwe, jeśli w tej chwili wiszą tam twoje zdjęcia. Kupujący nie ma się zastanawiać nad tym jacy ludzie teraz żyją w tym mieszkaniu tylko mają zobaczyć w nim siebie za kilka lat.
 3. Posprzątaj
  Ludzie gromadzą niesamowicie dużą ilość rzeczy bezużytecznych i śmieci. Zastanów się – jeśli nie używałeś swojej mikrofalówki od ponad roku prawdopodobnie jej nie potrzebujesz. Jeśli jej nie potrzebujesz to dlaczego jej nie sprzedasz lub nie dasz komuś? Przed sprzedażą mieszkania usuń wszystkie książki z biblioteczki, ozdoby i bibeloty. Uprzątnij blat stołu kuchennego. Przechowuj wszystkie przedmioty codziennego użytku w pudełkach. Pomyśl o tym jak o początku przeprowadzki, która prędzej czy później i tak się odbędzie.
 4. Posprzątaj w szafach
  Posprzątaj w szafach z ubraniami oraz szafkach kuchennych (jeśli sprzedajesz mieszkanie z meblami). Potencjalni kupcy uwielbiają otwierać różne szafki i zaglądać do szuflad. Pomyśl co sobie taki kupiec pomyśli jeśli otworzy drzwi do szafy a z niej wyleci sterta pomiętych ubrań. Jeśli wszystko będzie poukładane potencjalny kupiec z pewnością uwierzy w to, że jesteś osobą dobrze zorganizowaną. A to oznacza, że mieszkanie jest ogólnie bardzo zadbane i nie ma ukrytych usterek. Postaraj się również mieć ładnie poukładane naczynia, powieś ubrania na wieszakach w tych samych kierunkach (jak w sklepie z odzieżą), poustawiaj równo buty itp.
 5. Przenieś część rzeczy do schowka (piwnicy sąsiadów, znajomych itp.)
  Prawie każdy dom i mieszkanie wygląda lepiej jak mebli jest mało. Wynieś część mebli, które blokują przejścia i schowaj je do piwnicy. Postaraj się, aby dostęp do okien i balkonu był swobodny. Mieszkanie w którym jest mało mebli wydaje się dużo większe i przestronniejsze. Jeśli masz stoły składane – złóż je, aby nie zabierały dużo miejsca. Pozostaw tylko tyle mebli, aby było wiadomo co to za pokój (sypialnia, jadalnia, pokój gościnny / dzienny).
 6. Schowaj ulubione przedmioty
  Jeśli sprzedajesz mieszkanie wraz z meblami i wyposażeniem usuń wcześniej ulubione przedmioty. Jeśli lubisz zasłony w pokoju, ściągnij je i schowaj. Jeśli żyrandol w pokoju dziennym należał jeszcze do twojej babci, ściągnij go. Jeśli kupujący nie zobaczy tych rzeczy z pewnością nie będzie ich pożądał, zaś jeśli je zobaczy i dowie się, że nie może ich mieć, może znacznie obniżyć swoją ofertę kupna. Schowaj zatem wszystkie rzeczy na których ci bardzo zależy i jeśli to konieczne, zastąp je nowymi.
 7. Drobne naprawy
  Wymień popękane płytki w łazience oraz zwalcz grzyba (jeśli taki istnieje) czy zajmij się odpadającym tynkiem i nienaoliwionymi drzwiami. Napraw niedomykające się drzwiczki w szafkach oraz, wymień spalone żarówki. Przemyśl również przemalowanie mieszkania na jakiś neutralny kolor. Nie pozwól, aby potencjalni kupcy zapamiętali twoje mieszkanie jako to z pomarańczową sypialnią. Wiele osób wykręca się napraw bo np. mieszkanie na sprzedaż jest w starym budownictwie i wygląda jak wygląda. Każde mieszkanie może wyglądać na nowiutkie – trzeba się tylko postarać. Pamiętaj, że pieniądze wydane na remont zwrócą ci się kilkukrotnie podczas sprzedaży.
 8. Spraw, aby twoje mieszkanie błyszczało
  Umyj okna wewnątrz i z zewnątrz, doszczelnij wannę, prysznic i umywalkę oraz usuń z nich kamień. Wyczyść lustra i posprzątaj lodówkę. Poodkurzaj i umyj podłogi. Pamiętaj również, aby ręczniki w łazience były czyste i ładnie złożone. Zastosuj w każdym pomieszczeniu odświeżacze powietrza. Brzydki zapach sprawi, że potencjalny kupiec szybciej się z tobą pożegna niż przywita.
 9. Sprawdź wszystko
  Wyjdź na zewnątrz i stań na progu mieszkania. Czy wygląda zachęcająco? Czy masz ochotę wejść do środka? Popatrz na mieszkanie oczami nabywcy. Sprawdź czy meble są dobrze ustawione, przesuń poszczególne szafki i krzesła tak, aby wszystko stanowiło całość. Upewnij się, że zasłony i firanki dobrze wiszą. Czy mieszkanie wygląda na niezamieszkane? Tak? Zatem już prawie skończyłeś.
 10. Sprzedaż domu
  Jeśli sprzedajesz dom zadbaj również o jego wygląd zewnętrzny. Jeśli w ogrodzie będą niezadbane chaszcze a ściany domu będą obrośnięte mchem, kupujący prawdopodobnie nawet nie wyjdzie z samochodu nie mówiąc już o oglądnięciu wnętrza domu. Z tego powodu musisz wyczyścić chodniki, skosić trawę, pomalować okiennice, posadzić kwiaty (najlepiej żółte – wywołują pozytywne emocje), podetnij krzewy, upewnij się, że numer domu jest dobrze widoczny z ulicy.

Polecam

Dariusz Wolski

© Dolnośląskie centrum nieruchomości