Przygotowanie mieszkania do sprzedaży cz.1

Najważniejszą rolę w sprzedaży swojej nieruchomości odgrywa sam właściciel !

Ogromne znaczenie ma wspieranie Pośrednika w działaniach na rzecz samego właściciela. Działanie „razem” bardzo usprawnia i zwielokrotnia szansę na szybszą sprzedaż a mieszkanie zostanie sprzedane w optymalnej cenie i krótszym czasie. Pomyśl, jak przygotowałbyś do sprzedaży swój samochód i tak samo podejdź do sprzedaży mieszkania.

Po pierwsze – „1”-e  wrażenie – „2”-go nie ma:)

By sprzedać swoje mieszkanie, musi się ono wyróżnić pośród setek innych dostępnych na rynku nieruchomości.  Tak więc-pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu! Postaraj się przygotować mieszkanie według naszej listy, a akcje Twojego mieszkania wzrosną.

 1. Najważniejsze jest to co widzisz na pierwszy rzut oka (1 wrażenie): ładna wycieraczka, odnowione drzwi i ogólny porządek w  mieszkaniu, poukładane rzeczy, zapach – zdecydowanie zwiększają szansę na powodzenie.Zimą dobrym pomysłem jest również odgarnięcie śniegu z drogi prowadzącej do lokalu.
 2. Porządek w mieszkaniu to kolejny istotny czynnik, bez którego możesz zapomnieć o dobrym pierwszym wrażeniu. Znajdź więc czas na posprzątanie. Weź pod uwagę odświeżenie okien- jeśli tego wyraźnie potrzebują. Klient jest wzrokowcem i raczej nie przekonają go argumenty, jak mogłoby wyglądać mieszkanie , gdyby……J.
 3. Każdy wie jak denerwujący jest dźwięk wody kapiącej w zlewie czy wannie. To bardzo rozprasza oglądającego. Ponadto kapiąca woda sugeruje zepsute lub stare instalacje a na dodatek po dłuższym czasie pozostawia po sobie nieestetyczne smugi i przebarwienia.
 4. Światło. Wizja pozostawania w niedoświetlonym mieszkaniu nie jest przyjemna, zadbaj więc, żeby wszystkie spalone żarówki     zostały wymienione, a instalacja elektryczna była sprawna.
 5. Usuń potencjalne problemy mogące wpłynąć na sprzedaż. Nie pozwól by jakiekolwiek drzwi (włączając drzwiczki do szaf i szafek) zacinały się lub odpadały w nich klamki. Skontroluj je napraw zawczasu. Niewielka praca – wielki efekt.
 6. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Postaw na Przestrzeń. Przyszli mieszkańcy wybierają nie tylko wygodnie mieszkanie, ale przede wszystkim miejsce  do życia. Niech zobaczą je w Twoim mieszkaniu.
 7. Łazienka jest odpowiedzialna za sprzedaż Twojej nieruchomości. Więc wysprzątaj ją najlepiej jak potrafisz. Kryształowo czyste lustro, wanna i umywalka, w której blasku można się przejrzeć – o to nam chodzi. Usuń nieładne zacieki, wymień uszczelki. Niech potencjalny kupujący zobaczy w łazience Twoje najładniejsze ręczniki.
 8. Zaaranżuj sypialnię jak ze snów. Zrób to tak, by przyszły lokator poczuł komfort tego miejsca. Żeby pokój wydawał się bardziej przestronny, zabierz  zbędne meble i nadmiar bibelotów. Ładne nakrycie na łóżko czy nowe zasłony stworzą odpowiedni nastrój.
 9. Mieszkanie pokazywane w dzień zyskuje, gdy pokażesz je jako jasne i słoneczne. Nie zapomnij odsłonić rolet i zasłon! Niech kupującemu udzieli się radosny nastrój, jakim emanuje Twoje mieszkanie.
 10. Gdy pokazujesz mieszkanie wieczorem, odpowiednią atmosferę pomoże Ci stworzyć zapalenie wszystkich lamp. Oświetlone pomieszczenia wydadzą się wtedy bardziej przytulne i gościnne.
 11. Wystrzegaj się zapraszania więcej niż jednego oglądającego na raz. Przyszły kupujący nie chce być jednym z wielu- każdy przecież chciałby czuć się wyjątkowym. Daj mu szansę obejrzenia Twojej nieruchomości w spokoju. Ogranicz swoją aktywność przy prezentacji do minimum. Uśmiechaj się serdecznie.
 12. Na czas prezentacji usuń z pola widzenia zwierzęta domowe – nie każdy lubi kota czy psa wchodzącego pod nogi.
 13. Ścisz TV i muzykę. Hałas męczy i rozprasza.
 14. Nie stresuj się. Bądź uprzejmy, ale jeśli oglądający sami nie wykażą inicjatywy w tym kierunku, sam nie narzucaj się z wymuszoną rozmową.  Postaw na oczy – „jeden obraz wart tysiąca słów”. Daj im zobaczyć nieruchomość w spokoju.
 15. Nie wstydź się wad swojego mieszkania i nie przepraszaj za to czy tamto. Mieszkania są różne. Po prostu.  Jeśli potencjalny kupujący wyrazi się o nim obelżywie, zwróć się z tym problemem do swojego pośrednika, który na pewno poradzi sobie z takim przypadkiem.
 16. Nie skupiaj uwagi oglądających na sobie. Postaraj się aby Twoja osoba była miłym tłem .  To prawda, że najwięcej wie o nieruchomości jej właściciel- czyli Ty, ale w sytuacji jaką jest sprzedaż mieszkania, osobą najlepiej zorientowaną w jego wadach i zaletach są sami kupujący wraz ze swoim doradcą a pośrednik będzie miał łatwiejsze zadanie w skupianiu uwagi na zaletach.
 17. Twoja nieruchomość to nie składzik na zdezelowane rupiecie.  Prezentując mieszkanie, nie proponuj oglądającym niepotrzebnych Ci mebli i innych przedmiotów do sprzedaży. Będziesz w ten sposób rozpraszał uwagę potencjalnych kupców aż ostatecznie całkiem ich zniechęcisz to zawarcia transakcji.

Pamiętaj, zdaj się na doświadczenie Twojego pośrednika. Kiedy oglądający będą zainteresowani negocjacją ceny lub innymi aspektami związanymi ze sfinalizowaniem transakcji, poproście ich by kontaktowali się z Waszym biurem nieruchomości.

© Dolnośląskie centrum nieruchomości