Obliczanie podatku od nieruchomości – najprościej

Od początku roku 2012 sprzedaż nieruchomości nie wiąże się już ze skomplikowanymi zasadami podatkowymi. Stosowanie 10-procentowej stawki od przychodu przestaje obowiązywać – od 1 stycznia 2012 roku na wysokość podatku wpływa tylko dochód z samej sprzedaży nieruchomości. Nabywając za uzyskane ze sprzedaży pieniądze inną nieruchomość (przeznaczoną na własne cele mieszkaniowe), można uniknąć płacenia podatku od całej kwoty i znacznie obniżyć wysokość opłaty podatkowej.

W polskim systemie podatkowym istnieje kilka możliwości rozliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości, a to, który z nich obowiązuje danego sprzedającego, zależne jest od daty nabycia nieruchomości. Istnieją 3 progi czasowe dla 3 różnych sposobów obliczania podatku od zbytej nieruchomości:

 

  1. do 31 grudnia 2006
  2. od 01 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008
  3. od 01 stycznia 2009

 

Od tego roku zwolnione z podatku są osoby, które nabyły nieruchomość w pierwszym z wymienionych okresów. W związku z tym, że w przypadku tego przedziału czasowego możliwe było zastosowanie 10-procentowej stawki podatku liczonej od ceny zbycia, wygasa jedna z metod opodatkowania.

Drugi przedział czasowy (od stycznia 2007 do grudnia 2008) związany jest z 19-procentową stawką, liczoną od dochodu ze zbycia nieruchomości, czyli – mówiąc prościej – różnicy między ceną, za jaką sprzedano nieruchomość, a kosztami jej nabycia przez sprzedającego. Wśród tych kosztów wymienić można opłaty notarialne, czy prowizję zapłaconą pośrednikowi.

Jednocześnie osoby, które nabyły nieruchomość w okresie 2007-2008, mają prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej. Przysługuje im ona jeśli zameldowani są (lub: byli, gdyż nie muszą być zameldowani w nieruchomości w czasie jej sprzedaży) w danej nieruchomości od minimum 12 miesięcy.

W przypadku osób, które nabyły nieruchomość po 31 grudnia 2008 roku ulga meldunkowa nie ma zastosowania, ale także ci właściciele nieruchomości mogą liczyć na udogodnienia: podatek można obniżyć deklarując (a następnie, oczywiście, postępując zgodnie ze złożoną deklaracją) chęć przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Na wydanie pieniędzy na mieszkanie podatnik ma dwa lata podatkowe (nie kalendarzowe!).

Więcej szczegółów: Podatek dochodowy

© Dolnośląskie centrum nieruchomości