Mieszkanie „pod klucz” – czy to się opłaca?

mieszkanie pod klucz

Obecnie na rynku pierwotnym w Polsce jest prawdziwa hossa na zakup mieszkań od deweloperów. Polacy kupują je coraz chętniej, często decydując się na zakup lokalu w standardzie pod tzw. klucz. Większość z owych nabywców, którzy decydują się na zakup w takim wykończeniu to inwestorzy. Jednak również i zwyczajni nabywcy mieszkań, coraz częściej decydują się na ten sam krok.

 

Co właściwie oznacza mieszkanie „pod klucz”?

Termin mieszkanie pod klucz oznacza, iż jego nabywca otrzymuje kompleksowo wykończone mieszkanie i zazwyczaj może się do niego wprowadzić zaraz po otrzymaniu kompletu kluczy. Brzmi to dość pragmatycznie i tu należy zadać pytanie: Co właściwie obejmuje ten rodzaj wykończenia? Otóż, jak się okazuje, zakres ten może być różny, w zależności od oferty.. Przeważnie w tej opcji otrzymuje się pomalowane ściany, położone podłogi i wykończoną łazienkę – oczywiście po ówczesnym skonsultowaniu z nabywcą lokalu. Coraz częściej zdarza się, iż oferowany jest  montaż mebli kuchennych i szaf wnękowych. Z kolei lokal w stanie surowym jest praktycznie do całkowitego remontu. Najczęściej mieszkania oddawane w takim standardzie to lokale z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach. A więc nowego właściciela takiego mieszkania czeka jeszcze dużo czasu zanim się wprowadzi.

Kolejną różnicą między ofertami jest jakość materiałów, które posłużyły do wykończenia mieszkania. W wersji premium, nabywca może otrzymać np. drewniany parkiet, zamiast paneli z niższej półki cenowej, które oferowane są w wersji podstawowej.

 

Czy wykończenie mieszkania na własną rękę jest tańsze?

Tutaj zdania są podzielone i dużo zależy właściwie od tego w jakim charakterze nabywamy nieruchomość. Wśród zwyczajnych nabywców mieszkania, istnieje przekonanie, iż jego wykończenie na własną rękę” jest bardziej opłacalne niż nabycie mieszkania w standardzie pod klucz”. Nic w tym dziwnego, ponieważ na zakup mieszkania od dewelopera decydują się głównie młodzi ludzie, którzy poszukują oszczędności. Jednak czy mają oni rację?

Jak powszechnie wiadomo istnieją dwie strony medalu, przyjrzyjmy się zatem i tej drugiej opcji sumiennie ją rozważając. Faktem jest, że firmy deweloperskie kupują materiały budowlane i wykończeniowe w ilościach hurtowych, przez co mają zniżki i specjalne benefity na ich zakup. Również dzięki stałej współpracy z podwykonawcami, architektami i instalatorami, deweloperzy mają preferencyjne ceny za ich usługi, co oczywiście przekłada się na cenę. Zazwyczaj jest to średnio ok. 10% taniej od ceny rynkowej, jednak poszczególne oferty mogą się oczywiście różnić.

Niestety nie będzie to wymarzona opcja dla indywidualistów, którzy chcą zaplanować i zaaranżować każdy zakątek swojego mieszkania. Część osób nadal się obawia, że jakość takiego wykończenia będzie słaba. W celu uniknięcia niedomówień, warto dobrze przeczytać umowę i dokładnie sprawdzić stan wykończenia mieszkania po jego odebraniu. Warto podkreślić, że można wziąć jeden kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i jego wykończenie, co często jest korzystniejsze finansowo niż dwa osobne kredyty. I to chyba będzie jedyna bezdyskusyjna zaleta. Ale tylko finansowa, no i pytanie “ile warta tak naprawdę”?

 

Na co należy zwrócić uwagę?

Gdy już zdecydujesz się na zakup mieszkania pod klucz”, musisz dokładnie zapoznać się z treścią umowy i co dokładnie ona obejmuje. Jest to bardzo ważne, gdyż nie ma ogólnie przyjętych norm i przepisów, określających dokładne standardy mieszkania pod pod klucz”. Upewnij, że jakość materiałów oferowanych przez firmę deweloperską spełnia Twoje wymagania. Warto się również skonsultować z agentem nieruchomości, który doradzi w tym zakresie, a być może znajdzie inne lepsze rozwiązanie. Być może uzyskasz prawo do dużych rabatów od swojego Agenta Nieruchomości, a może zaproponuje on lepsze rozwiązanie w oparciu o rynek wtórny. Przykładowo biuro nieruchomości DCN dla swoich klientów do końca tego roku oferuje bezpłatne karty lojalnościowe, które uprawniają do zakupów całego asortymentu sieci Leroy Merlin z minimum 10% rabatem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób którzy szukają mieszkania z myślą o indywidualnej aranżacji i umeblowaniu od podstaw i w tym aspekcie przewagę ma wtórny rynek nieruchomości, w którym operujemy na co dzień.

Przed zdecydowaniem się na którąś z opcji, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i podejść do sprawy roztropnie. Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz rozważyć opcję kupna lokalu pod klucz, jeśli zaś chcesz w sposób indywidualny wykończyć i zaaranżować mieszkanie to pozostaje Ci kupno mieszkania w tzw. stanie deweloperskim. I tutaj kontakt z dobrą Agencją nieruchomości może się opłacać.


Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do kontaktu.

© Dolnośląskie centrum nieruchomości