Wydatki mieszkaniowe

Ciekawe. Zobaczcie jak wyglądamy na tle Europy i czy statystyki przystają do Waszej rzeczywistości:)
Polecam
Dariusz Wolski
 
Wydatki mieszkaniowe pochłaniają 18% dochodu statystycznego Polaka …
 
Poziom wydatków mieszkaniowych w krajach Starego Kontynentu, jest regularnie sprawdzany przez Eurostat. Europejski Urząd Statystyczny oblicza między innymi przeciętny (medianowy) udział wydatków mieszkaniowych gospodarstw domowych w dochodzie pozostającym do ich dyspozycji (tzw. dochodzie dyspozycyjnym). Dane z Polski dotyczące 2014 r. wskazują, że przeciętne gospodarstwo domowe na mieszkanie wydawało 18,4% swoich dochodów dyspozycyjnych. Taki wynik był nieco wyższy od średniej obliczonej dla 31 państw (16,2%). Wspomnianą średnią zawyża przede wszystkim wartość dotycząca Grecji (35,3% w 2014 r.). Trzeba zwrócić uwagę, że jeszcze pięć lat wcześniej greckie gospodarstwa domowe wydawały na mieszkanie 23,7% swoich dochodów. Ta zmiana wskazuje, jak bardzo spadły dochody Greków. Z dużym obciążeniem wydatkami mieszkaniowymi zmagają się też Holendrzy (średnio 26,8% dochodu dyspozycyjnego w 2014 r.), Duńczycy (22,9%), Niemcy (21,6%), Szwajcarzy (21,1%) i Węgrzy (21,0%). Przykład Szwajcarii oraz Niemiec sugeruje, że duża popularność najmu nie zawsze musi skutkować niskim poziomem kosztów mieszkaniowych.
wydatki mieszkaniowe
Wielu mieszkańców Europy może pozazdrościć rachunków i czynszów, które płaci się na Malcie. W tym niewielkim wyspiarskim kraju, koszty mieszkaniowe przeciętnie stanowią tylko 5,3% dochodu dyspozycyjnego gospodarstw domowych. Na tle innych krajów Starego Kontynentu, dobrze prezentuje się też Luksemburg (wynik w 2014 roku: 7,9%), Irlandia (8,9%) oraz Cypr (9,3%).
 
Eurostat dodatkowo oblicza udział rodzin, dla których wydatki mieszkaniowe są stanowczo za wysokie w stosunku do dochodów dyspozycyjnych (wydatki mieszkaniowe/dochód dyspozycyjny > 40%). Według danych z 2014 roku, taki problem dotyczył 9,6% polskich gospodarstw domowych. Średni wynik z 31 analizowanych krajów był nawet nieco wyższy (10,3%). Na wykresie można zauważyć, że państwa cechujące się wysokim udziałem kosztów mieszkaniowych w dochodzie, mają również problem z dużym odsetkiem rodzin bardzo obciążonych utrzymaniem mieszkania. Taka zależność jest bardzo logiczna i łatwa do wytłumaczenia.
 
Polecam cały artykuł pod adresem:

© Dolnośląskie centrum nieruchomości