Armagedon dla pośredników kredytowych

Armagedon dla pośredników kredytowych. Zakaz wynagradzania pośredników kredytowych przez banki.

Ciekawe jak to zadziała i ja rynek sobie z tym poradzi. Ale jestem pewien , że poradzi sobie na pewno….

A tak na marginesie; aby było konsekwentnie to przytoczona argumentacja równie dobrze powinna być użyta w przypadku np. agentów ubezpieczeniowych oraz innych grup zawodowych. W przypadku Towarzystw ubezpieczeniowych wybór oferty dla klienta również i przecież jest obarczony pryzmatem prowizji za dany produkt ubezpieczeniowy.

Ale czego tu oczekiwać , gdy nadal jedna usługa pośrednictwa jest obciążona Vatem a inne nie …..?

Polecam

Dariusz Wolski

„..Rząd utrzymał zapis w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym o zakazie wynagradzania pośrednika przez bank. Los branży w rękach parlamentu.

Rząd na czwartkowym posiedzeniu zapoznał się z projektem ustawy o kredycie hipotecznym i zostawił budzący sporo kontrowersji zapis o zakazie wynagradzania pośredników kredytów mieszkaniowych przez banki. Kilkanaście tysięcy brokerów parających się tym biznesem, w tym giełdowy Open Finance, może już liczyć tylko na wyrozumiałość posłów.

Czasu zostało niewiele. Do końca stycznia Polska ma czas na implementację unijnej dyrektywy o kredycie hipotecznym. Parlament Europejski uchwalił ją ponad dwa lata temu. Niestety, poprzedni rząd nie zdążył/nie miał czasu zająć się dostosowaniem pomysłów Brukseli do krajowych warunków. Sprawa trafiła w ręce nowego rządu, który już nie raz udowodnił, że potrafi ekspresowo uchwalać prawo. Jesienią pakiet ustaw był już gotowy. Odbyły się konsultacje i generalnie obeszło się bez większych kontrowersji. Za wyjątkiem przepisu i reklamie produktów finansowych, który poprzez swoją restrykcyjność właściwie eliminuje z rynku reklamy telewizyjne kredytów (radiowe już wcześniej poszły do piachu).

W interesie klienta

Niespodziewanie na początku grudnia okazało się, że na finiszu prac nad głównymi założeniami ustawy znalazła się dyskutowana wcześnie i odrzucona w trakcie konsultacji, poprawka zakazująca wynagradzania pośredników przez banki . Zgodnie z propozycją, za usługę pośrednictwa w zaciąganiu kredytu hipotecznego płacić ma klient. W uzasadnieniu czytamy, że chodzi o to, żeby zainteresowany hipoteką otrzymał najlepszą ofertę, a nie kredyt za który broker dostanie od banku najwyższe wynagrodzenie. Obecnie obowiązujący model wynagradzania polega na tym, że bank płaci pośrednikowi prowizję od każdego kredytu wypłaconego klientowi pozyskanemu przez brokera. Przeciętnie jest to około 2 proc. Kiedy bank chce odkręcić sprzedaż podnosi wynagrodzenie, żeby zmotywować pośrednika do większej efektywności……”

Pełny artykuł pod adresem: http://m.pb.pl/4652788,92339,armagedon-dla-posrednikow-kredytowych

 

© Dolnośląskie centrum nieruchomości