Obrót ziemią-grunty rolne – zmiany

Dla mnie nowe przepisy są nieżyciowe i bardzo „lobbystyczne”. Jednak jest , jak jest i osoby posiadające grunty rolne lub zamierzajace je nabyć powinny być świadome pewnych rzeczy. Wprowadzane zmiany na przykład mogą się bardzo przełożyć na ceny gruntów.

Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu. Obrót ziemią – grunty rolne.

„Już tylko do końca kwietnia br. można bez ograniczeń kupować i sprzedawać ziemię rolną w Polsce. Po zmianach nabywcami gruntów będą mogli zostać głównie rolnicy. To może doprowadzić do spadków wycen. Dziś w Polsce za hektar płaci się przeciętnie ponad 35 tys. zł – wynika z najnowszego indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank.

Tylko indywidualny rolnik będzie mógł kupić ziemię

Jakie zmiany w prawie są planowane? Według propozycji rządowej nabywcą ziemi o przeznaczeniu rolnym od 1 maja br. co do zasady będzie mógł być tylko rolnik indywidualny. W rozumieniu ustawy jest to osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze, która od 5 lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną i ma nie więcej niż 300 ha ziemi. Jeśli do tego rolnik posiada przynajmniej 20 hektarów, to dochód z działalności rolniczej musi stanowić przynajmniej co czwartą zarobioną przez niego złotówkę.

Poza rolnikami indywidualnymi nabywcami ziemi rolnej będą mogły zostać też gminy, skarb państwa, osoby bliskie sprzedającemu oraz spadkobiercy. W innych przypadkach na transakcję będzie musiał zgodzić się prezes ANR. Ten wyda decyzję pozytywną, jeśli zbywca udowodni, że nikomu innemu niż nierolnikowi ziemi nie może sprzedać. O zgodę będzie mógł też wystąpić nierolnik, który udowodni, że będzie dobrze gospodarował i przez 5 lat będzie mieszkał na terenie gminy, gdzie planuje rozpocząć działalność rolniczą…..

Obrót ziemią – grunty rolne – zmiany

Cały artykuł pod adresem: http://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/130444,Ceny-ziemi-rolnej-indeks-IV-kw-2015-r,1,80,1.html

Polecam

Dariusz Wolski

© Dolnośląskie centrum nieruchomości