Niezwykłe i najmniejsze domy świata. Dwa z nich znajdują się w Polsce

Czy w małych domach można czuć się komfortowo? Czy mieszkanie w przyczepie kempingowej może zastąpić prawdziwe cztery ściany? Jak da się zmieścić salon, sypialnię, kuchnię i jadalnię na dwudziestu kilku metrach kwadratowych? Poniższe obiekty wydają się niemożliwe w realizacji już na etapie projektu, a jednak ktoś w nich zamieszkał! Przeczytajcie, jak mieszka się w najmniejszych, ale niezwykłych domach świata.

Dom z niezwykłym dachem

DOMO DOM, jeden z najmniejszych w Polsce domów, stoi w Krakowie przy ul. Zakamycze. Zaprojektował go zespół architektów z pracowni Architekt Tadeusz Lemański. Jest bardzo mały, ma powierzchnię kawalerki – 40 m kw., ale mieści wszystko co niezbędne do wygodnego mieszkania – salon, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Budynek ma potencjalnemu mieszkańcowi zapewnić komfort. Pokój dzienny z aneksem kuchennym zaplanowano na parterze. Jedna z jego ścian ma duże przeszklenie, przez które można się dostać na taras i do ogrodu. Sypialnię umieszczono na poddaszu, pod którym znalazł się garaż. Niełatwym zadaniem dla architektów były określone warunki zabudowy, które narzucały obowiązek przykrycia budynku dachem dwuspadowym. Jednak nawet to nie przeszkodziło w realizacji ciekawego projektu, ponieważ właśnie dach jest najbardziej charakterystyczną częścią budynku.

    
źródło: http://www.architektlemanski.pl/domo-dom-zdjecie-6.html

Mieszkanie w szczelinie

Inną ciekawą realizacją jest warszawski dom Kereta, który znajduje się w 152-centymetrowej szczelinie między blokiem mieszkalnym a kamienicą w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na Woli. Został zbudowany w 2012 roku według projektu Jakuba Szczęsnego i grupy projektowej Centrala. Dom Kereta to instalacja artystyczna zaprojektowana jako obiekt mieszkalny. Do mieszkania wchodzi się po opuszczanej klapie ze schodami. Ale już na kolejne poziomy trzeba wspiąć się po drabinie. Wewnątrz mieści się kuchnia i łazienka oraz łózko, biurko i regał. Zrezygnowano z dodatkowych, zbędnych sprzętów. Ciekawe czy w ogóle by się zmieściły, ponieważ dom w najwęższym miejscu dom ma tylko 92 cm!

źródło: https://archirama.smcloud.net/s/photos/t/7597/dom_kerta_112855.jpg

Dom zamiast miejsca parkingowego

W Tokio w maleńkim domu na 30 m kw. żyją dwie dorosłe osoby. Trochę ciasno, ale może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dom powstał na działce, która była wystawiona jako grunt parkingowy. W aranżacji tego domu trzeba było użyć wielu sztuczek i trików, żeby nie tylko stworzyć iluzję przestrzeni, ale żeby w ogóle uzyskać przestrzeń mieszkalną. M.in. opracowano projekt kręconych schodów tak, by miały kształt trójkąta i dzięki temu uzyskano miejsce w narożnikach, w które wstawiono niewielkie szafy.

źródło: http://bi.gazeta.pl/im/d1/54/b7/z12014801Q,Domek-w-Tokio.jpg

Kompaktowe mieszkanie

W Barcelonie znajduje się natomiast apartament o powierzchni 24 m kw., który powstał w lofcie, zamieszkiwanym wcześniej przez gołębie! Mieszkaniec tej niezwykłej przestrzeni zainspirowany oszczędnym wyposażeniem kajut oraz japońską architekturą, stworzył przestrzeń, która jest… drewniana i pusta. Jednak wnętrze tylko pozornie pozbawione jest wszystkich niezbędnych sprzętów. Po dotknięciu drewnianej ściany w konkretnych miejscach, pojawiają się kuchenka, lodówka oraz toaleta. Właściciel znalazł także miejsce na duże wysuwane łóżko, sofę a nawet taras!

źródło: http://nortus.pinger.pl/m/14494225

Jednometrowy dom

Autor tego niecodziennego projektu jest architektem z Laosu. Stworzył jednometrowy dom, kiedy musiał opuścić ojczyznę i zaczął szukać nowego mieszkania. Ten nieskomplikowany obiekt, funkcją bardziej przypominający namiot, jest bardzo łatwy w montażu i można go zbudować samodzielnie. Ma ściany, podłogę, dach a także okno. Mimo swej prostoty jest bardzo funkcjonalny – w pozycji pionowej pomieści stojącego lub siedzącego mieszkańca, natomiast ustawiając obiet poziomo – tworzy jednoosobową sypialnię.

źródło: https://myhome.pl/blog/mieszkanie-w-rozmiarze-1m2-czyli-najmniejszy-dom-na-swiecie/

Dom na kółkach

Nie jest to ani przyczepa kempingowa, ani zagospodarowana przyczepa ciężarowa. Ten dom należy do Hulka, który postanowił kupić stary szkolny autobus i w nim zamieszkać. Właściciel ma swój wygodny domek zawsze ze sobą. A we wnętrzu mieści się naprawdę dużo! Projekt jest świetnie przemyślany. Jest osobna łazienka, kuchnia, salon i sypialnia – wszystko obite drewnianymi płytami. Specjalne meble-skrzynie pełnią też funkcje szafek. Całość wygląda bardzo prosto, ale ta przestrzeń jest niezwykle funkcjonalna i bez większych problemów mogą w niej zamieszkać dwie osoby!

źródło: http://ladnydom.pl/wnetrza/51,124115,14612694.html?i=3

To tylko kilka przykładów niezwykłych domów na małych przestrzeniach. Pomysłów na życie i na własny dom jest bardzo wiele. Wystarczy trochę wyobraźni i z najmniejszej przestrzeni można stworzyć niezwykłe miejsce dla siebie.

 

© Dolnośląskie centrum nieruchomości