Dlaczego coraz częściej inwestujemy na rynku mieszkaniowym?

wrocław

Dynamicznie rozwijający się od lat w Polsce rynek nieruchomości z roku na rok przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy kupują mieszkanie celem dalszego wynajmu.  Ten trend zauważalny jest również we Wrocławiu.

Dlaczego coraz częściej inwestujemy na rynku mieszkaniowym?

Odpowiedź jest prosta – poszukujemy bezpiecznej i pewnej lokaty na przyszłość.

Do tego czasu w założeniu przychód z wynajmu mieszkania powinien pokryć koszta operacyjne, czynsz oraz spłatę kredytu bankowego. Wiele osób przed tą ważną decyzją zadaje sobie pytanie jakie najlepiej kupić mieszkanie do wynajęcia? Możesz być spokojny zespół DCN-nieruchomości.pl przygotował dla Ciebie kilka cennych wskazówek, oto one:

Metraż mieszkania – znajdź odpowiednią powierzchnię mieszkania

Najważniejszym warunkiem, który może zdecydować o powodzeniu inwestycji jest dopasowanie nieruchomości do jak największej ilości potencjalnych najemców, czyli im większy metraż tym lepiej. Dlaczego? Otóż mieszkania dwu i trzypokojowe zapewnią nam lepszą dywersyfikację ryzyka związanego z obłożeniem poprzez wynajmowanie kilku niezależnym od siebie najemcom. Chodzi o tzw. wynajem “na pokoje”, co jest szczególnie popularne wśród studentów. Z jednej strony koszt najmu  jednostkowo jest bardziej przyjazny, z drugiej strony suma tych pojedynczych przychodów stanowi większy przychód dla właściciela niż w przypadku wynajęcia lokalu jednej osobie. Nie musimy dodatkowo martwić się gdy jeden z najemców wypowie umowę, ponieważ będziemy nadal posiadać płynność finansową. Najlepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego, które zostało wybudowane już w XXI w. Pamiętajmy, iż jest to inwestycja długoterminowa i ciężko prognozować w jakim stanie będzie blok czy kamienica za 30 lat.

Atrakcyjna lokalizacja – kluczem do sukcesu

Pamiętaj o lokalizacji, we Wrocławiu warto zakupić mieszkanie w okolicy uczelni wyższej oraz w centrum. Starajmy się o skomunikowaną lokalizację z której będzie blisko do przystanku, sklepu i innych newralgicznych punktów aglomeracji miejskiej (przedszkola, szkoły, place zabaw itp).

Mieszkanie to inwestycja długoterminowa

Spójrz w przyszłość. Dowiedz się o planowanych inwestycjach miejskich w tej okolicy, być może za 5-10 lat Twoje mieszkanie będzie atrakcyjniejsze ze względu na dokonane inwestycje, które już teraz są planowane. Dodatkowo warto zdecydować się na zakup tańszego mieszkania wymagającego drobnego remontu. Wystarczy odświeżyć ściany, położyć panele i mieszkanie nabiera nowej jakości względnie tanim kosztem. Pamiętaj będzie to od Ciebie wymagało zdolności manualnych, zaangażowania i poświęcenie wolnego czasu. Dodatkowo zapoznaj się z wiekiem oraz stanem technicznym budynku, oceń elewację itp.

Komu wynająć? – Czyli najbezpieczniejszy najemca dla naszej nieruchomości

Musisz sobie zadać pytanie o Twój docelowy target. Czy chcesz wynająć mieszkanie małżeństwu z dzieckiem czy też grupie studentów. Bezpieczniejszą opcją wydaje się wynajem grupie studentów – zgłasza w mieście akademickim jakim jest Wrocław. Zapytasz dlaczego? Dzięki tej grupie zyskujemy mobilność, zmniejszenie ryzyka a przez to zwiększamy bezpieczeństwo. To ważne, gdyż rodzina wynajmująca mieszkanie po latach może zacząć  rościć sobie do niego pretensje, argumentując ten fakt własnym wkładem finansowym… A to tylko jedno  z potencjalnych zagrożeń, z którego mało kto zdaje sobie sprawę.

Studenci z kolei traktują wynajmowane mieszkania jako tymczasowe lokum, dlatego nie zwracają aż takiej uwagi na elementy wykończeniowe co pozwoli nam zminimalizować koszta inwestycji remontu po zakupie nieruchomości. Również w razie wypowiedzenia umowy, łatwiej będzie nam znaleźć nowego najemcę-studenta w relatywnie krótkim czasie.

Temat ten w gruncie rzeczy wymagałby znacznie więcej czasu aby dokładnie przedstawić wszystkie istotne aspekty tego biznesu. Bardzo ważne są przecież przepisy w zakresie najmu okazjonalnego i ich stosowanie czy chociażby umiejętność profesjonalnego obliczania rentowności i wiele innych.. Nie da się omówić tego wszystkiego w krótkim artykule.

Równie ważna w związku z tym jest świadomość złożoności i dostrzeżenie korzyści mogących płynąć z porad i usług profesjonalistów. To może się naprawdę opłacić.

 

© Dolnośląskie centrum nieruchomości