Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – Ciekawa rzecz:)

No właśnie… ciekawa rzecz. Pośrednictwo ma przecież długą historię, w tym pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Oto przykład.
I dziwne jest jak łatwo można zaprzepaścić dorobek pokoleń w zakresie naturalnych procesów gospodarczych i ich prawnej organizacji. W kontekście eksperymentów Polskich Deregulatorów zdefraudowane zostały wypracowane już przecież z dawien dawna reguły i unormowania. Powstały one w odpowiedzi na naturalne potrzeby rynku. Wolna gospodarka to żywy organizm, który sam doprasza się odpowiednich do jego potrzeb rozwiązań. Jak widać rozwiązania i tradycje w tym zakresie były. Dorobek ten, tradycje i historia zostały zdefraudowane przez osoby (jakby delikatnie to ująć..) na gospodarce, normach obyczajów biznesowych ani na samym biznesie się nie znających i nie będących bezpośrednimi uczestnikami klasycznie rozumianych procesów biznesowych…
Ciekawy materiał Leszek A. Hardek:)

Deregulacja weszła w życie praktycznie w 80 rocznicę uchwalenia Kodeksu Zobowiązań (1933 r.), który m.in stanowił (a wcześniej bo w XVII w Kodeks Etyki Cechowej stanowił):

Deregulacja weszła w życie praktycznie w 80 rocznicę uchwalenia Kodeksu Zobowiązań (1933 r.), który m.in stanowił (a wcześniej bo w XVII w Kodeks Etyki Cechowej stanowił):

Art. 517. Kto przyrzeka drugiemu wynagrodzenie za nastręczenie sposobności do zawarcia umowy z inną osobą, albo za pośredniczenie przy zawarciu takiej umowy, obowiązany jest zapłacić wynagrodzenie tylko wtedy, gdy umowa zostanie zawarta wskutek zabiegów pośrednika.

Art. 518. Jeżeli strony nie oznaczyły wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie, określone przez zwyczaj.

Art. 519. § 1. Jeżeli za nastręczenie sposobności do zawarcia umowy o pracę, o najem mieszkania lub o zbycie nieruchomości, albo za pośrednictwo przy zawarciu takich umów umówiono się o wynagrodzenie niewspółmiernie wysokie, sąd na wniosek dłużnika może je obniżyć.
§ 2. Po zapłacie wynagrodzenia obniżenie jest niedopuszczalne.

Art. 520. Pośrednik ma prawo żądać zwrotu wydatków tylko wtedy, gdy prawo takie wynika z umowy.

Art. 521. Pośrednik traci prawo do wynagrodzenia oraz do zwrotu wydatków, jeżeli pośredniczył także na korzyść drugiej strony mimo zakazu zawartego w umowie, albo w sposób przeciwny wymaganiom dobrej wiary i zwyczajom uczciwego obrotu.

Art. 522. Przepisy działu niniejszego nie uchybiają odmiennym przepisom o prawach i obowiązkach pośredników i ajentów handlowych i giełdowych oraz zawodowych pośredników pracy.

 

© Dolnośląskie centrum nieruchomości